Sözleşmeli Zabıt Katibi Maaşları

Sözleşmeli zabıt katibi maaşları, bu mesleği tercih edecek kişiler için oldukça önemlidir. Zabıt katipliği, sağladığı koşullar nedeniyle son dönemin popüler iş kollarından birisi olmaktadır. Özellikle masa başı bir iş isteyenler ve gereken yeterliliklere sahip olanlar açık pozisyonlara sıkça başvurmaktadır. Fakat her işte olduğu gibi zabıt katibi maaşı da merak konusu olmaktadır. 2022 yılında asgari ücretin artması sonrası gözler diğer sektörlere dönmüştür. Memur ve sözleşmeli personeller alacakları güncel tutarları web sitemiz üzerinden anbean görüntüleyebilmektedir.

Sözleşmeli zabıt katibi maaşları 2022
Sözleşmeli zabıt katibi maaşları 2022

Devlet dairelerinde çalışmak isteyenler birçok alternatife sahiptir. Kamu personeli seçme sınavından iyi bir puan alarak boş kadrolara kalıcı olarak atanma ihtimaliniz vardır. Ancak boş kadro kalmaması halinde bir diğer yapabileceğiniz şey sözleşmeli alımlara göz atmaktadır. İstenen kriterleri karşıladığınızı düşünüyorsanız resmi web sitelerinden durumu takip edebilirsiniz. Böylece zabıt katibi mesleği için de aday olma şansı yakalarsınız. Elbette böyle bir şey yapmadan önce aklınıza birkaç soru gelecektir. Bunlardan en önemlisi olan sözleşmeli zabıt katibi maaşları için sizlere yardımcı olmaktayız. 2022 senesine ait güncel verilere ulaşabilirsiniz.

Sözleşmeli zabıt katibi maaşları 2022
Sözleşmeli zabıt katibi maaşları 2022

Peki sözleşmeli zabıt katibi ne iş yapar? konusunda da kısaca bilgi verelim. Direkt olarak Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışılmaktadır. Göreviniz ise yargı kurumlarında yardımcı personel olmaktır. Genellikle göreviniz hakimin söylediği tüm açıklama ve kararları kağıda geçirmektedir. Bunu yaparken de bilgisayar kullanılmaktadır. O sebeple klavye yazım hızının çok iyi seviyelerde olması gerekir. Zaten mülakatlarda da buna göre sınav ve testler sizleri beklemektedir. Bu tarz nitelikleri taşıdığınızı düşünüyorsanız kurumların alım ilanlarını araştırabilirsiniz. İstenen ek özellikleri de böylece öğrenebilirsiniz. Çünkü görev alınacak birime göre nitelikler de değişim göstermektedir. Tüm bunlardan önce sözleşmeli zabıt katibi maaşları yazısına göz atarak ayrıntıları görebilirsiniz.

Sözleşmeli Zabıt Katibi Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Bu hesaplama yapılırken kişinin taşıdığı nitelikler göz önüne alınmaktadır. Kısaca bahsedelim.

  • Hizmet verilen yıl sayısı
  • Mezuniyet derecesi
  • Görev yapılan şehir
  • Son sözleşmenin yapıldığı tarih
  • Medeni durum ve çocuk sayısı
  • Engelli çocuk olup olmadığı
  • Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olma durumu

Bütün bu kriterler düşünüldüğünde net bir maaş bilgisi iletmek mümkün olmayabilir. Fakat aralıklarını paylaşmakta beis görmüyoruz. 6000 TL’den başladığını söyleyebiliriz.

Korucu maaşı ne kadar?

Oy Verin.

Yorum yapın